Skip to content

305 Matthews AvenueVillas, NJ 08251

Built 1989

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Sep 7, 2017

Property Information

Block409
Lot5.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,504
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
45%
Improvement Value:$120,000
55%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412+1.6%
2024$4,343+6.4%
2023$4,083+1.7%
2022$4,016+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 3750, Page 795

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2701, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1989