Skip to content

600 S Railroad Avenue(Block 410.01 Lot 2.01)Rio Grande, NJ 08242

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2007

Property Information

Block410.01
Lot2.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class15
Description1.5SF & WINERY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,013
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
37%
Improvement Value:$200,600
63%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+1.6%
2024$6,335+6.6%
2023$5,943+1.5%
2022$5,854+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931