Skip to content

547 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 1900

Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block410.01
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,018
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
59%
Improvement Value:$64,100
41%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,187+1.6%
2024$3,138+6.6%
2023$2,944+1.5%
2022$2,900+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900