Skip to content

6 Holly DriveCape May, NJ 08204

Built 1998

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block410.01
Lot39.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,288
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
34%
Improvement Value:$180,900
66%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+1.5%
2024$5,489+6.6%
2023$5,149+1.5%
2022$5,073+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$461,000

To:

Sq Ft2,288DeedBook 4057, Page 655

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 3801, Page 324Recorded7/5/2018

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 3599, Page 720Recorded10/8/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3450, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 2431, Page 54

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 2297, Page 22