Skip to content

19 Iowa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block410.03
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage744
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
62%
Improvement Value:$44,100
38%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,350+1.6%
2024$2,313+6.4%
2023$2,175+1.7%
2022$2,139+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft744DeedBook 3873, Page 883

Property Sale

Sale
$116,000

From:

To:

Sq Ft744DeedBook 3646, Page 218Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3101, Page 555

Property Sale

SaleMulti
$46,668
DeedBook 3051, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1960