Skip to content

31 Iowa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block410.03
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,215
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,200
44%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,534+1.6%
2024$2,494+6.4%
2023$2,345+1.7%
2022$2,306+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$25,400
DeedBook 1533, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1950