Skip to content

43 Iowa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Apr 27, 1993

Property Information

Block410.03
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class15
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
45%
Improvement Value:$90,600
55%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,332+1.6%
2024$3,279+6.4%
2023$3,083+2.7%
2022$3,001+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2350, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1960