Skip to content

128 Iowa AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 4, 2025

Property Information

Block410.07
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
65%
Improvement Value:$37,700
35%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,180+1.6%
2024$2,145+6.4%
2023$2,017+1.7%
2022$1,984+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft576DeedBook 4260, Page 382Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft576DeedBook 3517, Page 597

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3227, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 2770, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960