Skip to content

1606 Morris StreetVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 27, 1999

Property Information

Block410.10
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
55%
Improvement Value:$57,300
45%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,327+1.8%
2024$2,286+7.1%
2023$2,134+1.9%
2022$2,095+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft960DeedBook 2790, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1967