Skip to content

1614 Morris StreetVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block410.10
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,055
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
57%
Improvement Value:$63,500
43%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,969+1.6%
2024$2,922+6.4%
2023$2,748+1.7%
2022$2,702+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,055DeedBook 3601, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1967