Skip to content

1644 Morris StreetVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 1998

Property Information

Block410.11
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
64%
Improvement Value:$45,900
36%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+1.6%
2024$2,548+6.4%
2023$2,396+1.7%
2022$2,356+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1538, Page 1022

Property Built

Built

Year Built: 1967