Skip to content

1640 Morris StreetVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
May 19, 1989

Property Information

Block410.11
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,080
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
58%
Improvement Value:$52,600
42%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,522+1.6%
2024$2,482+6.4%
2023$2,334+1.7%
2022$2,295+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500

To:

Sq Ft1,080DeedBook 1914, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 1791, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1970