Skip to content

208 E Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 1995

Property Information

Block410.11
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
65%
Improvement Value:$37,700
35%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,180+1.6%
2024$2,145+6.4%
2023$2,017+1.7%
2022$1,984+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967