Skip to content

203 Alexander AvenueVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block410.12
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
64%
Improvement Value:$38,600
36%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,198+1.6%
2024$2,163+6.4%
2023$2,034+1.7%
2022$2,000+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

To:

Sq Ft600DeedBook 4068, Page 693

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 3609, Page 59Recorded12/26/2014

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 1811, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1967