Skip to content

1611 Jennings AvenueVillas, NJ 08251

Built 1971

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 17, 2006

Property Information

Block410.16
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage600
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
57%
Improvement Value:$53,100
43%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+1.6%
2024$2,460+6.4%
2023$2,313+1.7%
2022$2,275+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft600DeedBook 3222, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 1565, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1971