Skip to content

309 E Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block410.17
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage896
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
54%
Improvement Value:$60,300
46%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,678+1.6%
2024$2,635+6.4%
2023$2,478+13.3%
2022$2,187+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft896DeedBook 3931, Page 492

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 3739, Page 588Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2966, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook 2795, Page 792

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 1468, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1975