Skip to content

1710 Star AvenueVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block410.18
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage756
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
57%
Improvement Value:$52,900
43%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,496+1.6%
2024$2,456+6.4%
2023$2,309+1.7%
2022$2,271+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft756DeedBook 4050, Page 369

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 3755, Page 41Recorded10/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$34,800
DeedBook 2724, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 1851, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 1528, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1970