Skip to content

1728-1730 Star AvenueVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jul 18, 2012

Property Information

Block410.19
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,760
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
42%
Improvement Value:$125,400
58%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,376+1.6%
2024$4,307+6.4%
2023$4,049+1.7%
2022$3,982+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft1,760DeedBook 3501, Page 574

Property Sale

SaleMulti
$22,000
DeedBook 1686, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1987