Skip to content

1722 Star AvenueVillas, NJ 08251

Built 2015

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block410.19
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class14.5
Description1.5S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,352
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,600
41%
Improvement Value:$115,200
59%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,963+1.6%
2024$3,900+6.4%
2023$3,667+1.7%
2022$3,607+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 4027, Page 630

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

DeedBook 3631, Page 488Recorded6/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 3606, Page 742Recorded12/8/2014

Property Sale

SaleMulti
$13,500
DeedBook 2722, Page 336