Skip to content

1610 Jennings AvenueVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block410.20
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage660
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
60%
Improvement Value:$46,900
40%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,374+1.6%
2024$2,337+6.4%
2023$2,197+1.7%
2022$2,161+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$154,500

To:

Sq Ft660DeedBook 3304, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1970