Skip to content

137 Fishing Creek Road(Block 416 Lot 1.02)Cape May, NJ 08204

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 5, 2007

Property Information

Block416
Lot1.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,300
52%
Improvement Value:$69,500
48%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,911+1.6%
2024$2,865+6.4%
2023$2,693+1.7%
2022$2,649-46.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 3285, Page 106

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3023, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2645, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$94,200
DeedBook 1720, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1965