Skip to content

319 E St Johns AvenueVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block41
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,355
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
56%
Improvement Value:$76,000
44%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,522+1.6%
2024$3,466+6.4%
2023$3,259+1.7%
2022$3,205+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$274,900

To:

Sq Ft1,355DeedBook 3935, Page 347

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 3238, Page 551

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 2978, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1964