Skip to content

100 Chestnut StreetCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 16, 1994

Property Information

Block421
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$458+1.6%
2024$451+6.6%
2023$423+1.5%
2022$417+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 2683, Page 408