Skip to content

223 Breakwater RoadCape May, NJ 08204

Built 2023

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block422
Lot2.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class17
Description1.5S-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,490
Acreage1.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
27%
Improvement Value:$296,100
73%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,221+1.5%
2024$8,096+299.1%
2023$2,029+1.5%
2022$1,998-23.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,490DeedBook 4015, Page 994

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3482, Page 1