Skip to content

234 St John AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block423
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage714
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
56%
Improvement Value:$56,300
44%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,584+1.5%
2024$2,545+6.6%
2023$2,388+1.5%
2022$2,352+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft714DeedBook 3400, Page 402

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 2833, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1958