Skip to content

208 Sunset DriveCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Feb 20, 2002

Property Information

Block426.01
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
41%
Improvement Value:$102,200
59%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,555+1.5%
2024$3,501+6.6%
2023$3,284+1.5%
2022$3,235+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 2954, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$24,500
DeedBook 2924, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$27,500
DeedBook 2056, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 1788, Page 1920