Skip to content

211 Sheridan DriveCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block426.01
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage693
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
61%
Improvement Value:$41,100
39%
Total Assessment$105,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,147+1.5%
2024$2,114+6.6%
2023$1,983+1.5%
2022$1,954+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,024
DeedBook 3763, Page 166

Property Sale

Sale
$35,024

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 3763, Page 166Recorded11/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1948