Skip to content

209 Sheridan DriveCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block426.01
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,424
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
49%
Improvement Value:$81,100
51%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,254+1.5%
2024$3,204+6.6%
2023$3,006+1.5%
2022$2,961+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$443,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 4158, Page 532

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,424DeedBook 3918, Page 923Recorded6/25/2020

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 3856, Page 762Recorded5/29/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3315, Page 451

Property Sale

SaleMulti
$187,500
DeedBook 3048, Page 826

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 2851, Page 458

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1695, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1960