Skip to content

126 Sunset DriveCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block426.02
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage768
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
64%
Improvement Value:$45,000
36%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,544+1.6%
2024$2,505+6.6%
2023$2,350+1.5%
2022$2,315+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960