Skip to content

247 Barbara'S LaneCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block427
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.02

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$43,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$875+1.5%
2024$862+6.6%
2023$808+1.5%
2022$796+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 4156, Page 804

Property Sale

SaleMulti
$315,000
Sq Ft1,547DeedBook 4038, Page 713Recorded2/9/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1982, Page 213