Skip to content

610 E Jacksonville AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block44
Lot6.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage884
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
65%
Improvement Value:$42,700
35%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,483+1.6%
2024$2,444+6.4%
2023$2,298+1.7%
2022$2,260+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500

To:

Sq Ft884DeedBook 3618, Page 274

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 3571, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1940