Skip to content

585 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2004

Property Information

Block451.01
Lot12.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,233
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,700
44%
Improvement Value:$119,700
56%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,383+1.5%
2024$4,317+6.6%
2023$4,050+1.5%
2022$3,989+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 1591, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1938