Skip to content

559 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 30, 2010

Property Information

Block451.01
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage989
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
74%
Improvement Value:$30,000
26%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,348+1.5%
2024$2,313+6.6%
2023$2,170+1.5%
2022$2,137+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft989DeedBook 3438, Page 62

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3042, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1940