Skip to content

314-316 Erma LaneCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block453
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,324
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
53%
Improvement Value:$80,300
47%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,478+1.6%
2024$3,425+6.6%
2023$3,213+1.5%
2022$3,165+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 3699, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1958