Skip to content

333 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block455
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,672
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,100
54%
Improvement Value:$81,500
46%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,594+1.6%
2024$3,539+6.6%
2023$3,320+1.5%
2022$3,271+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 4085, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1950