Skip to content

928 Carol Avenue(Block 460 Lot 11)Cape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 21, 1979

Property Information

Block460
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,706
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
41%
Improvement Value:$131,300
59%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+1.6%
2024$4,185+0.6%
2023$4,160+1.5%
2022$4,098+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft2,706DeedBook 1422, Page 1159

Property Built

Built

Year Built: 1963