Skip to content

935 Fay AvenueCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block462
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
41%
Improvement Value:$130,700
59%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+1.5%
2024$4,423+6.6%
2023$4,149+1.5%
2022$4,087+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 3983, Page 847

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3354, Page 531

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3032, Page 603

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2914, Page 101

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2701, Page 704

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1897, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1989