Skip to content

941 Carol AvenueCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block464
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,444
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,200
62%
Improvement Value:$80,700
38%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,292+1.6%
2024$4,226+6.6%
2023$3,965+1.5%
2022$3,906+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 3477, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1957