Skip to content

903 Woolson RoadCape May, NJ 08204

Built 1971

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jun 8, 2012

Property Information

Block482
Lot107
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,200
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,400
46%
Improvement Value:$118,400
54%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,473+1.5%
2024$4,405+6.6%
2023$4,132+1.5%
2022$4,071+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 3497, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 1543, Page 1157

Property Built

Built

Year Built: 1971