Skip to content

928 Woolson RoadCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$71,125
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block485
Lot67
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
44%
Improvement Value:$126,800
56%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+1.6%
2024$4,507+6.6%
2023$4,228+1.5%
2022$4,165+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$71,125

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2997, Page 968

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2767, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1993