Skip to content

930 Main StreetCape May, NJ 08204

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block486
Lot58
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,884
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,500
42%
Improvement Value:$160,300
58%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,592+1.5%
2024$5,507+6.6%
2023$5,166+1.5%
2022$5,089+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 3042, Page 694

Property Sale

SaleMulti
$61,500
DeedBook 2665, Page 461