Skip to content

868 Myrna RoadCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block487.04
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,019
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
33%
Improvement Value:$190,800
67%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,816+1.5%
2024$5,727+24.7%
2023$4,593+1.6%
2022$4,521+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

To:

Sq Ft2,019DeedBook 4014, Page 772

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft2,019DeedBook 3949, Page 830Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 3049, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 1601, Page 384