Skip to content

879-881 Tower View RoadCape May, NJ 08204

Built 1976

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block488.01
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class15.5
Description2S-F-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,180
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
39%
Improvement Value:$150,400
61%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+1.5%
2024$4,938+6.6%
2023$4,632+1.5%
2022$4,563+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900

To:

Sq Ft2,180DeedBook 3672, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 2913, Page 453

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2813, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1976