Skip to content

415 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block489.01
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,971
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
40%
Improvement Value:$147,100
60%
Total Assessment$246,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+1.5%
2024$4,948+6.6%
2023$4,642+1.5%
2022$4,573+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft1,971DeedBook 4042, Page 557

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,971DeedBook 3838, Page 486Recorded2/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1985