Skip to content

886 Tower View RoadCape May, NJ 08204

Built 1968

Last Sale Date
May 5, 1989

Property Information

Block489.03
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.06

Building Details

Building Class15.5
Description2S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,264
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,100
49%
Improvement Value:$102,800
51%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,838+1.6%
2024$3,776+7.1%
2023$3,527+1.6%
2022$3,471+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968