Skip to content

1a Shawmount AvenueVillas, NJ 08251

Built 2014

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block494.01
Lot1.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17.5
Description1S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,978
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
28%
Improvement Value:$254,000
72%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+1.6%
2024$7,016+6.9%
2023$6,561+1.7%
2022$6,453+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$387,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 3763, Page 170

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

DeedBook 3608, Page 914Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 3546, Page 944Recorded8/2/2013