Skip to content

27 Ellie Place, Unit 27Cape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2009

Property Information

Block494.01
Lot10
QualifierC-027
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.14

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,732+1.5%
2024$1,707+6.3%
2023$1,606+1.6%
2022$1,580+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3229, Page 850

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 3181, Page 768

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 2755, Page 280

Property Sale

Sale
$70,825
DeedBook 1622, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1985