Skip to content

407 Tahoe DriveVillas, NJ 08251

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block494.01
Lot27.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,261
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$109,300
49%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,201+1.7%
2022$4,132+2.4%
2021$4,033+2.3%
2020$3,941+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,261DeedBook 4014, Page 434

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 2774, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$68,890
DeedBook 1608, Page 503