Skip to content

401 Tahoe DriveVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Mar 11, 1993

Property Information

Block494.01
Lot27.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,852
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
48%
Improvement Value:$124,600
52%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,600+1.7%
2024$4,523+6.7%
2023$4,238+1.8%
2022$4,163+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 2337, Page 157

Property Sale

Sale
$72,890
DeedBook 1634, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1985