Skip to content

315 Tahoe DriveVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$452,500
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block494.01
Lot27.18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,261
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
51%
Improvement Value:$111,500
49%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+1.6%
2024$4,512+6.4%
2023$4,242+1.7%
2022$4,172+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$452,500

To:

Sq Ft1,261DeedBook 4020, Page 970

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1705, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1985